Sedm divů podmořského světa

Sedm divů podmořského světa bylo vyhlášeno americkou neziskovou potápěčskou společností CEDAM International. V roce 1989 společnost sdružila skupinu vědců z oblasti moří, která vybírala podmořské oblasti, jež považovaly za hodné ochrany.


Palau

Palau je ostrovní prezidentská republika ležící v Tichém oceánu. Na seznam divů světa se zapsala především díky svým nádherným korálovým útesům. I přesto, že korály nepatří mezi největší na světě, jde o jedny z těch nejkrásnějších. Díky jasnému a čirému moři lze vidět až do šedesáti jedna metrové hloubky. Korály jsou různobarevné a svým tvarem připomínají různé květiny. Ostrov je také známy svými mořskými jezery. Má jich celkem kolem 80 a každá z těchto lagun ukrývá překrásný živý svět, který se nenáchází jidne na světě.

Korálové útesy v Palau

Belizský bariérový útes

Belizský bariérový útes je korálový útes, který se nachází při pobřeží státu Belize. Je téměř 300 km dlouhý, tvoří součást Mezoamerického korálového útesu - druhého největšího korálového útesu na světě. Žije v něm stovky různých živočichů a rostlin. Útes patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Belize a je oblíbený pro potápění a šnorchlování. Díky své unikátnosti se dokonce zapsal na Seznam světového dědictvní UNESCO.

Belizský bariérový útes

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes, též Velká útesová bariéra, je největší korálový útes světa. Je přes 2000 km dlouhý a má asi 600 ostrovů. Útes se každoročné zvětšuje a to zevnitř i zvenku, neboť živočichové se neustále množí. Každý vyrostlý korál má svůj unikátní tvar a barvu, čímž vzniká rozmanitost útesu. V roce 1981 byl dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Velký bariérový útes

Hlubokomořské průduchy

Hlubokomořské průduchy (též hlubokomořské kuřáky) jsou praskliny na mořském dně chrlící zahřátou vodu o teplotě přesahující 400° C. Průchody jsou obývané zvláštnimi skupinami organizmů, jejichž existence je založena na chemotrofních bakteriích. Tyto vývěry nechrlí jenom extrémně horkou vodu, ale i spoustu chemických látek, s prvky jako je síra nebo železo. Ty jsou nezbytné pro růst planktonu ve svrchních vrstvách oceánu. Kromě toho, že průchody pomáhají udržovat globální klima, jsou také nádhernou podívanou a důkazem krásy přírody.

Hlubokomořské průduchy

Galapágy

Jednou z největších perel Ekvádoru je souostroví Galapágy. Ostrovy zrozené z ohně a lávy. Místo, kde se zastavil čas a příroda zůstala stejná a přece tak odlišná. Galapágy jsou jak svou flórou, tak i faunou, unikátním místem, kterých na planetě moc není. Nacházejí se po obou stranách rovníku. Souostroví má rozlohu 7 844 km2 a tvoří jednu z ekvádorských provincií. V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Galapágy

Bajkal

Bajkal je jezero v jižní části východní Sibiře. Je to nejstarší a zároveň nejhlubší jezero na světě. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let a maximální hloubka je 1642 m. Jezero je obklopeno horskými hřbety vysokými až 2000 metrů nad jeho hladinou. Rostlinný a živočišný svět jezera je velmi bohatý. Od hladiny až po nejhlubší místa ho obývá na 600 druhů rostlin a 1 200 druhů živočichů. Tři čtvrtiny druhu se dokonce vyskytují pouze zde a jidne na světě je nenajdete.

Bajkal

Rudé moře

Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Rozprostírá se na ploše 438 000 km2 a jeho maximální hloubka činí 2211 metrů. Na pobřeží Afriky, Arabského poloostrova i ostrovů Rudého moře se nachází množství korálových útesů s bohatým podmořským životem. Kromě útesů se zde nachází také oblasti s podmořskými pastvinami mořských trav. Vody Rudého moře jsou domovem pro mnoho druhů ryb, které potápěče doprovází při jeho podmořských výletech. Mnoho místních ryb je i velmi vzácných.

Rudé moře