Sedm nových divů světa

Dne 7. července 2007 (symbolicky 7. 7. 2007) bylo podle počtu hlasů zaslaných lidmi z celého světa zvoleno nových sedm divů světa. Anketu inicioval švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber. Kritici, včetně expertů z UNESCO, se však do této aktivity nezapojují.


Chichén Itzá

Chichén Itzá [čti: čičen icá] je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600 - 1500 n.l.). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená "V ústech studny Itza". Itza byl název skupiny ekonomů a politiků. Itza je složenina dvou slov "itz" - magický a "ha" - voda. Ve městě jsou dvě tzv. cenote - přírodně vytvořené "studny", které sloužily jako zásobárna pitné vody. Od roku 1988 je Chichén Itzá zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Chichén Itzá

Socha Krista Spasitele

Socha Krista Spasitele je socha na kopci Corcovado (710 m n. m.), tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro. Nachází se v národním parku Tijuca a od roku 2012 je společně s dalšími přírodními památkami Ria zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o symbol města a světoznámou turistickou atrakci. Poprvé myšlenku na postavení sochy představil roku 1859 kněz Pedro Maria Boss brazilské princezně Isabele. Na dlouhou dobu však zapadla a vynořila se znovu se stým výročím vyhlášení nezávislosti země. Socha má rozpřažené ruce doširoka a tímto gestem objímá a chrání město.

Socha Krista Spasitele

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách. Zeď se táhne v délce cca 3460 km (se všemi odbočkami 8858,8 km). V dnešní době je Velká čínská zeď vnímána jako jeden ze symbolů Číny. Od roku 1987 je Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Velká čínská zeď

Machu Picchu

Machu Picchu [čti: maču pikču] jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n.m., asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui, Inkové začali město stavět okolo roku 1430 n.l. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog - Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky. V roce 1983 bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Machu Picchu

Petra

Petra je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí. Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Petru opustili poslední obyvatelé po druhém ničivém zemětřesení v 6. století n. l. Údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Prvním Evropanem, jenž spatřil Královskou hrobku v Petře, byl roku 1812 švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který cestoval ze Sýrie do Egypta v přestrojení za Araba.

Petra

Koloseum

Koloseum je oválný afmiteátr v centru města Říma v Itálii. Byl vybudovaný za římského císaře Vespasiána mezi lety 70 a 72 našeho letopočtu a jedná se o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Sloužil jako aréna pro hry, zápasy gladiátorů a zvířat. Amfiteátr byl schopný pojmout až 50 000 sedících diváků. Byl velký 48 metrů, dlouhý 189 metrů a široký 156 metrů. Po zákazu her v pátém století zůstalo Koloseum opuštěno, později bylo poškozeno řadou zemětřesení. Na seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1980. Koloseum je také znázorněno na italské pěticentové minci.

Koloseum

Tádž Mahal

Tádž Mahal je monumentální pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. Stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Zdá se, že se vznáší mezi nebem a zemí - jeho proporce, jeho symetrické členění, okolní zahrady a zrcadlení ve vodě se spojují v dojem, který vám okamžitě vyrazí dech. Stavba je 73 metrů vysoká.

Tádž Mahal