Sedm přírodních divů světa

Seznamů přírodních divů světa existuje několik, ale nejznámější je ten, který vytvořila stanice CNN.


Polární záře

Toto není přímo konkrétní místo, ale spíše přírodní úkaz. Každý člověk by alepsoň jednou za život chtěl viděl polární záři, a to nejen na obrázku. V zimní večerní krajině na tmavě modré obloze svítí odstíny zelené, modré či červené - no nezní to krásně? Tento úžasný jev vzniká v atmosféře ve výškách od 80 do 100 km, nejčastěji kolem 100 km. Jednoduše řečeno, k záři dochází, když vznikne na Slunci sluneční skvrna. Vznikne erupce a mrak slunečního větru se vypustí do vesmíru. Ten, když se poté setká s elektromagnetickým polem Země, je odražen zpátky do vesmíru, avšak jeho malá část projde a my ji poté sledujeme právě jako polárni záři.

Polární záře

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes, též Velká útesová bariéra, je největší korálový útes světa. Je přes 2000 km dlouhý a má asi 600 ostrovů. Útes se každoročné zvětšuje, a to zevnitř i zvenku, neboť živočichové se neustále množí. Každý vyrostlý korál má svůj unikátní tvar a barvu, čímž vzniká rozmanitost útesu. V roce 1981 byl dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Velký bariérový útes

Grand Canyon

Grand Canyon je druhý nejdelší kaňon na světě. Byl vytvořen řekou Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických, také tvoří velkou část stejnojmenného národního parku v USA. Kaňon je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny. Poprvé kaňon objevil Španěl García López de Cárdenas v roce 1540 a první vědeckou expedici zde vedl koncem šedesátých let americký geolog John Wesley Powell.

Grand Canyon

Přístav v Riu de Janeiru

Přístav Rio de Janeiro se nachází v Brazílii v Jižní Americe. Vznikl erozí z Atlantského oceánu a je také známý jako zátoka Guanabara. Je světově proslulý tím, že je největším zálivem na světě s horami, které sestupují téměř k okraji vody. A dále je známý pro obrovskou sochu, která se dívá dolů na město a na přístav z jednoho z vrcholů hor. Přístav Rio de Janeiro je až 31 kilometrů dlouhý a 28 km široký a nachází se v něm více než 1 300 ostrovů.

Přístav v Riu de Janeiru

Mount Everest

Mount Everest je s nadmořskou výškou 8 848 m n. m. nejvyšší horou na Zemi. Vznikl kolizí indické a eurasijské kontinentální desky a hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi. Pohoří díky neustálému tlačení Indické desky na Eurasijskou stále roste, a Everest se proto stále zvyššuje. Hora se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou. V roce 1921 se uskutečnila průzkumná expedice pod vedením George Malloryho, avšak na výstup na vrchol nebyla dostatečně vybavena, a proto v nadmořské výšce 7 060 metrů již nepokračovala a vrátila se. Jako první stanul na vrcholu Mount Everestu 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay.

Mount Everest

Paricutín

Paricutín je sopka, která se nachází v mexickém sopečném pásu jihozápadního Mexika ve státě Michoacán. Poslední erupce se odehrála v roce 1952. Jedná se o velmi mladý vulkán, který vznikl pyroklastickým výbuchem uprostřed kukuřičného pole v roce 1943 a během následných erupcí dosáhl výšky 336 metrů během jednoho roku. Díky dalším a dalším erupcím se sopka neustále zvyšovala a roku 1952 se výška zvětšila o dalších 88 metrů. Poté se aktivita sopky uklidnila a sopka se přestala zvětšovat.

Paricutín

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády jsou jedny z nějvětších vodopádů na světě. Nacházejí se na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe a jsou zapsány do seznamu Světového dědictví. Vodopády byly objeveny 16. listopadu 1855 skotským cestovatelem Davidem Livingstonem a nazvány podle britské královny Viktorie. V roce 1875 je dokonce prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který se tak stal autorem první mapy vodopádů. Šířka vodopádu je neuvěřitelných 1800 metrů.

Viktoriiny vodopády