Rozhovory s cestovateli - Naše cesta kolem světa

Občas se mi podaří vyzpovídat mé oblíbené cestovatele. Na této stránce uvádím rozhovory s nimi. Rozhovor s Marťou a Pájou z Naše cesta kolem světa o jejich cestě kolem naší zeměkoule.


1. Co vás přivedlo k uskutečnění vaší cesty kolem světa?
     K uskutečnění cesty kolem světa nás v podstatě oba přivedly sny z dětství. Marťa chtěla cestovat po světě od doby, kdy poprvné viděla pohádku "Willy Fog na cestách". Pája o tom snil od doby, co chodil do skauta.

2. Jaké země jste na své cestě navštívili?
     Navštívili jsme celkem 22 zemí na 6 kontinentech. Začali jsme v Jižní Americe, kde jsme prozkoumali Brazílii, Argentinu, Chile, Peru a na skok byli i v Bolívii. Pokračovali jsme Severní Amerikou, kde jsme navštívili Mexiko, USA a Kanadu. Posléze jsme se vydali do Jihovýchodní Asie, kde nás uchvátil Vietnam, Kambodža, Thajsko, Malajsie, Singapur a ostrov Bali v Indonésii. Odtud jsme letěli na Nový Zéland a do Austrálie. Ale protože nám Asie chyběla, podívali jsme se dále do Japonska a na pár hodin do Číny. Nenechali jsme si ujít ani Spojené arabské emiráty na Blízkém východě. Navštívili jsme i Afriku, kde jsme se byli podívat na safari v Jihoafrické republice. Cestu kolem světa jsme zakončili výletem do Říma a cestováním po Řecku.

3. Kde se vám líbilo nejvíce a kde naopak nejméně?
     Nejvíce se nám líbilo v Japonsku, na Novém Zélandu, v Mexiku a ve Vietnamu. Ze všech navštívených zemí nás nejméně oslovila Čína, ale přesto ji dáme v budoucnu ještě rádi šanci.

4. Ochutnali jste na své cestě nějaké specialitky? Jaké?
     Specialit bylo požehnaně. Mezi ty nejzvláštnější patří určitě morče a alpaka v Peru, krokodýl a klokan v Austrálii, lama v Bolívii, brouci v Mexiku. Nejvíce jsme si však pochutnali v Japonsku, kde bylo jídlo pokaždé naprosto čerstvé a chuťově báječné. A vietnamská kuchyně nás také naprosto okouzlila.

5. Jaká specialitka vám chutnala a naopak, kterou jste ochutnali poprvé a naposledy?
     Pavel: Chutnala mi japonská miso polévka. A určitě mi nechutnala mexická specialita zvaná mole poblano.
     Martina: Já jsem jedlík, takže je těžké říct, co mi chutnalo nejvíce. V podstatě všechno, kromě polévky z medúzy, kterou jsem zkoušela ve Vietnamu.

6. Jaký byl váš největší zážitek na cestě?
     Start rakety v Cape Canaveral a setkání s astronautkou raketoplánu, plavání s divokými delfíny, setkání s mistrem světa Formule 1, sledování velryb, potápění na Velkém bariérovém útesu, atmosféra na karnevalu v Rio de Janeiru, šnorchlování s velkými želvami v Mexiku, safari v Jihoafrické republice... Ale zážitků je samozřejmě mnohem více a nedá se říct, který z nich byl ten největší. Prostě celkově je cesta kolem světa jeden velký neuvěřitelný zážitek. :-)

7. Jak dlouho jste byli na své cestě?
     Na cestě jsme byli 527 dní.

8. Jste již delší dobu doma. Plánujete ještě někdy vyrazit na nějakou delší cestu?
     Budou-li prostředky a čas, klidně bychom vyrazili.

9. Přivezli jste si z cest i něco na památku?
     Něco málo přeci jen ano. Občas jsme si pár věcí zaslali domů, takže máme doma mexická sombrera, hůlky z Japonska, kávu z Vietnamu, tradiční peruánské oděvy a především SPOUSTU ZÁŽITKŮ A VZPOMÍNEK.


foto © Nasecestakolemsveta.cz / uveřejněno s jejich svolením