7 přírodních divů světa

     Nových sedm divů přírody byla iniciativa probíhající mezi lety 2007 – 2011, jejímž cílem bylo vyhlásit sedm divů přírody na základě celosvětového hlasování. Anketu inicioval švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber a navazovala na předchozí anketu o vyhlášení sedmi nových divů světa. Seznam byl vyhlášen 11. listopadu 2011.

Zdroj: Google.com

     Amazonský prales je rozsáhlý (5 500 000 km²) tropický deštný les v Jižní Americe. Leží ve státech Brazílie (více než 60 %), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guyana, Surinam, a Francouzská Guyana. Podobný pojem je rovněž Amazonie. Celý Amazonský prales představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Velmi často se o nich mluví v souvislosti s ubýváním zalesněného území v této oblasti. Ještě v roce 1960 byl prales většinou netknutý a původní. V následujících letech kvůli potřebě nových pastvin pro stále rostoucí stáda dobytka, jehož chov se stával výnosným obchodem, docházelo k rozsáhlé těžbě dřeva a extenzivním zásahům do krajiny. Mezi lety 1970 a 2000 bylo vykáceno celkem 16,4 % celkové plochy pralesa, což činí každoroční ztrátu 20 200 km². Od roku 2002 se plocha chráněného území ztrojnásobila, celkově se ochraňuje asi 1 mil. km², zatímco těžba dřeva a odlesňování poklesly o 60 %.
     Ha Long Bay neboli Dračí zátoka, je jedinou lokalitou v celém Vietnamu, která se může od roku 1994 pyšnit zápisem v Seznamu světového dědictví UNESCO. Tato unikátní přírodní atrakce se rozkládá v severním Vietnamu v blízkosti stejnojmenného města Ha Long, přibližně 165 km od metropole Hanoje. Přestože jde o výrazně turistické místo se všemi klady a zápory, které k těmto lokalitám patří, jeho návštěva bude jistě nezapomenutelná. I s davy turistů a všudypřítomnými prodavači suvenýrů.
     Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m³/s vody a asi 270 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa. Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky chránící jak vodopády, tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem. Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Lepší pohled na vodopády je z brazilské strany, odkud jsou vidět v celé šíři.
     Čedžu je jihokorejský ostrov ležící zhruba 85 km od jižního pobřeží Korejského poloostrova. Tvoří spolu s menšími okolními ostrovy stejnojmennou provincii, přičemž zabírá více než 99 % její rozlohy. Jméno Čedžu je i jménem hlavního města ostrova. Čedžu je vůbec největším korejským ostrovem a navíc jedinou částí korejského území, která se už nalézá v subtropickém pásu. Díky tomu se zdejší krajina a flóra výrazně liší od pevninské. Od roku 1946 má ostrov Čedžu status samostatné provincie. Má něco přes půl milionu obyvatel. Ostrov vznikl vulkanickou činností teprve v době před 2 miliony let. Uprostřed ostrova se nachází nejvyšší hora Jižní Koreje a nečinná sopka Halla s velkým kráterem.
     Komodo je indonéský ostrov, který náleží skupině ostrovů Malé Sundy. Ostrov je především známý kvůli výskytu varana komodského, který je největším a nejmohutnějším ještěrem na světě. Komodo má rozlohu 390 km² a žijí zde asi dva tisíce obyvatel. Náleží indonéské provincii Východní Nusa Tenggara. Obyvatelé jsou převážně islámského vyznání, ale zastoupeno je zde také křesťanství a buddhismus. Ostrov je součástí národního parku Komodo, který byl založen v roce 1980. Turisté ostrov navštěvují také kvůli potápění. Nachází se mezi většími ostrovy Sumbawa a Flores. Na ostrově se dříve nacházel tropický prales, ale dnes jsou tu převážně pastviny.
     Podzemní řeka Puerto-Princesa se nachází na filipínském ostrově Palawan. Již v roce 1999 ji organizace UNESCO zapsala na svůj seznam světového dědictví. Ovšem zařazení mezi sedm divů přírody z Puerto-Princesy udělalo opravdu velké lákadlo pro turisty z celého světa. Řeka do podzemí vstupuje v tyrkysové laguně nedaleko městečka Sabang a zpět na povrchu se její tok objevuje až po více než osmi kilometrech strávených v podzemí. Voda z této podzemní řeky ústí přímo do moře. Do roku 2007 byla řeka označována jako nejdelší podzemní řeka svého druhu na Zemi, nicméně v současnosti vědci předpokládají mnohem větší říční systém stejného typu na mexickém Yucatánu.
     Stolová hora je hora s plochým vrcholem ležící nad Kapským městem v Jihoafrické republice. Jedná se o významnou turistickou atrakci, kterou podpořila i stavba lanové dráhy vedoucí k vrcholu. Hora je součástí národního parku Table Mountain National Park. Hlavním rysem Stolové hory je téměř 3 km dlouhý útes tvořící stěny hory. Při jasném počasí je viditelná ze vzdálenosti až 200 km. V historii byla vrcholová plošina větší. Eroze však způsobila částečný rozpad a tím vytvořila okolní tzv. svědecké vrcholy - Ďáblův vrch a Lví hlavu.