Emil Holub

Emil Holub

Doktor medicíny Emil Holub (* 7. října 1847 – † 21. února 1902) byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf v Africe. Narodil se v Holicích.

Za podpory Vojtěcha Náprstka odjel 18. května 1872 na svou první cestu do jižní Afriky. Vyplul z anglického Southamptonu a po krátkém mezipřistání v Kapském Městě se vylodil 8. července v Port Elizabeth. Díky doporučení tamějšího rakouského konzula Adlera zde začal pracovat jako lékař v evropských rodinách. 3. listopadu 1873 vyrazil na vědeckou výpravu se zaměřením na sbírku etnografických materiálů, z níž se vrátil 7. dubna 1874. Probádal východní okraj pouště Kalahari a navštívil Šošong, hlavní sídlo kmene Bamangwatů.

Díky podpoře veřejnosti i císařského dvora připravoval druhou cestu do Afriky, při níž chtěl z Kapského Města projít celým kontinentem až do Káhiry. Provázela jej manželka Růžena a šest mužů, které si vybral. Dva z nich zemřeli na malárii a další těžce onemocněl a musel být poslán domů. Holub a jeho manželka také těžce onemocněli, takže nemohli pokračovat v cestě a vrátili se zpět. Přesto se mu podařilo shromáždit mnoho přírodovědného i etnografického materiálu.

Po návratu vydal knihu "Druhá cesta po Africe - Z Kapského Města do země Mašukulumbů". Uspořádal dvě velké výstavy, které navštívilo 190 000 návštěvníků. Pro nízké vstupné však výstavy skončily finanční ztrátou.

V Africe překonal malárii a další tropické nemoci, které se pak projevily na jeho zdravotním stavu v posledních letech života. Zemřel ve Vídni 21. února 1902 v 54 letech a zde je také pohřben.