Jiří Kolbaba

Jiří Kolbaba

Jiří Kolbaba (* 15. dubna 1957) je český cestovatel, fotograf a spisovatel. Je členem redakční rady magazínu CESTOPISY, tváří magazínu Koktejl a viceprezident Českého klubu cestovatelů. Procestoval všech šest kontinentů planety, více než 130 zemí světa.

Každý rok vycestovává na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Vozí textový a obrazový materiál, který pravidelně zpracovává do veřejných a mediálních projektů. Organizuje fotovýstavy o krásách světa. Zaznamenává především přírodu a exotické domorodce. Populární jsou také jeho besedy a diashow. V celosvětové kampani Keep walking byl Jiří Kolbaba zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů. Spolupracuje s mnoha tištěnými i elektronickými médii, na rádiu Impuls má již mnoho let populární autorský pořad o cestování. Na začátku roku 2012 se připojil k vědecké expedici výzkumníků z Masarykovy univerzity v Antarktidě. V rámci dobrovolnického programu se podílí na chodu a zazimovávacích pracích na polární stanici J. G. Mendela. V roce 2013 navštívil Antarktidu již potřetí. Tentokrát značně dobrodružně na polské plachetnici SELMA. Spolupracuje s několika zahraničními ambasádami, fotografuje a filmuje. Významným způsobem se podílel na projektu přípravy videokazet s názvem Nejkrásnější místa světa. Je autorem knih: 6 kontinentů – příběhy z cest, Obrazy světa a poslední jeho knihou jsou Tváře světa. Dále je autorem fotografií pro knihu Tour de France 2005 na vysokém kole. Každoročně vydává stolní kalendáře.

V mládí se Jiří věnoval atletice, kde zejména v běhu na 3 km překážek dosáhl výborných výsledků. V roce 1983 získal stříbrnou medaili v této disciplíně na Mistrovství Československa v atletice. Stal se také mistrem ČSR v běhu na tři kilometry překážek.

Jiří Kolbaba je rozvedený, má syna Tomáše (privátní bankéř v PPF bance). Středoškolským vzděláním grafik, zakladatel několika reklamních agentur.