Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus (* 31. října 1451 – † 20. května 1506) byl mořeplavec a kolonizátor. Na svou první plavbu se vypravil už ve 14ti letech a doplul na řecký ostrov Chios a do Tunisu.

Během dalších let získával na svých plavbách zkušenosti z řízení lodí a navigace. Vzdělával se také čtením zeměpisných a cestopisných děl. Během let se z něho stal zkušený mořeplavec. Došel k názoru, že Země je kulatá, a byl přesvědčen, že do Asie by se mohl dostat plavbou na západ přes Atlantský oceán. Aby tuto teorii mohl dokázat, potřeboval štědrého sponzora, který by tuto výpravu financoval. Pro tento svůj záměr hledal podporu celých sedm let. Kolumbus tedy předložil svůj plán španělskému králi Ferdinandovi a královně Isabele. Od královského páru získal Kolumbus dvě malé karavely a jednu větší loď, která mu sloužila jako zásobovací loď. S těmito třemi loděmi a s posádkou asi 90 mužů se dne 3. srpna 1492 vypravil na cestu.

Zemi pak poprvé spatřil po dlouhé a namáhavé plavbě až 12. října 1492. Byl to jeden z Bahamských ostrovů, kterému dal jméno San Salvador. Ačkoli šlo o Bahamy, Kolumbus se domníval, že přistál v Indii. Proto zdejší obyvatele nazval Indiány. Několik dalších týdnů se plavil po karibských ostrovech, přesvědčen, že je někde u břehů Číny. Objevil pobřeží Kuby, Haiti a další ostrovy.

Z poslední cesty se Kolumbus vrátil 17. listopadu 1504. Zanedlouho na to, 20. května 1506 zemřel v Valladolidu, obklopen svými syny.